Pratik Bilgiler

Evde Konserve Yapmanın Püf Noktaları

Konserve meyve ve sebzeleri uzun zaman boyunca saklamanıza imkan tanır. Saklama yöntemlerinden olup dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. Uzun ömürlü olması adına konservelere yerleştirip bekletiliyorlar. Konserveleri evinizde dahi hazırlayarak saklanmasını sağlayabilirsiniz. Sevdiğiniz sebzeleri tutarak mevsimi olmadığı zamanlarda dahi lezzetli şekilde tüketebilirsiniz. Konservenizi yapacaksanız o zaman kavanoz ve kapaklarının yeterince temiz olmasına dikkat ederek başlamalısınız.

Konserve yapımında düdüklü tencere ve kaynama yöntemi ile yapılabilir. Meyve ve sebzelerinizi güzel bir şekilde yıkadıktan sonra ayıklanır. Yapacağınız konserve ürünlerinin kendisine özel pişirme süresi olduğundan dolayı hazırlıklarınızı yapın. Hazırladığınız konservelere iki parmak boşluk kalacak şekilde ayarlamanız durumunda hazır olacaktır. Ağzını sıkı şekilde kapatarak bir gün boyunca ters şekilde bekletilmesi gereklidir.

Kaynama yöntemi ile yapacaksanız eğer o zaman konserveyi hazırladıktan sonra mutfak bezinin üstünde ters çevrilmiş halinde bir gün boyunca bekletilmesi gereklidir.

Düdüklü tencere yöntemi ile hazırlayacaksanız eğer kavanozları tencerenin içine aralarında bez olacak şekilde yerleştirin. 20 dakika boyunca kaynatılan tencereler kapakları içeriye doğru bombe yapmasını bekleyiniz. Olduysa eğer saklamaya hazır demektir mutfak havlusu üzerinde soğuması için bekletilebilir.

evde konserve yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu