Genel Kültür

Evlilikte İletişim Problemleri ve Çözümleri

Evlilik döneminden önce sorunlar ortaya çıkmasa dahi yapılan yanlış evlilikte eşler arasında sorunlar ortaya çıkıyor. Toplumsal olarak evlilikler sorunlu geçmiş, iki taraftan birisi evlilik sorumluluklarını yerine getirememesi iletişim anlamında sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır. Evliliğin sağlıklı olması iletişim kuralları sayesinde önemlidir.

Eşler birbirlerini tanımalı ve anlamalıdır. Eğlenceli, sempatik veya güzel olduğu için yapılan evlilikler bir süre sonra yıkılma sürecine girerler. İletişim kurarken seçeceğiniz kelimeler kırıcı olmamalı, istediğiniz cevabı vermesine dikkat edilmelidir.

Tartışmalar kavgaya dönüştürülmemeli. Tartışlar içindeki sorunların ortaya çıkartılarak çözülmesini sağlar, beklenen soruların cevap bulması için daha dikkatli olunmalıdır. Tartışılan konular kapatılabilir ama kavga ilişkinize zarar verir.

Karşınızdakine saygı ve sevginizi hissettirin, duygularınızı anlamanızı sağladığız zaman tartışmalarınız kavgalara dönüşmez. Sorunların çözümü için yaptığınız ortaya çıkar.

Sinirlilik anında söyleyeceklerinize dikkat edin, rencide edici sözleri söylemekten sakının. Tartışma esnasında düşünerek konuşmanız sorunlarınıza çözüm getirir.

Olaylara hakim olun, diama siz haklı olmayacağınızdan karşınızdakine de söz hakkı tanıtın. İletişim kurarken erkekler ve kadınların beyinleri farklı çalıştıklarından anlatımlar sizi sıkabilir. Anlamaya çalışın ve sorunlara çözüm bulunuz.

Evlilikte iletişimi olumsuz etkileyen durumlar
Devamlı eleştirili olmak, rencide edici konuşmak,

Saygı ve sevgi gibi değerlerin yitirilmesi,

Ses tonunun normalden fazla çıkması,

Konular çözümlenmeden son nokta koyulması,

İletişimin kesilmesi,

Eleştirinin ölçüsünde olmaması,

Geçmiş konular gün yüzüne çıkartılarak rencide edilmesi,

Sorumluluklardan kaçınılmaz,

Problemlerin çözülmesinde yetersiz kalınması,

Sorumlulukların tam anlamıyla bilinmemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu