Sorular Cevaplar

Havayolu Ulaşımının Avantajları ve Dezavantajları

Havayolu ulaşımı gelişimini 21. yüzyılın başlarında tamamlamıştır. Hızla yaygınlaştığı gibi her kesimden insanlara hitap eden ulaşım yollarından olmuştur. Güvenli yolculuklardan olduğu gibi kısa süre içinde istenilen hedefe ulaşılabilir olmuştur. Ulaşım alanında liderliği elinde tuttuğu gibi insanların ekonomik şekilde ulaşım haklarından yararlanmalarını da sağlamaktadır.

Ulaşım alanında havayolu taşımacılığının avantajları insanlık için önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır.

Hava yolu ile seyahat süreleri kısalır. Ulaşım araçları arasında en güvenilir taşımacılık sağlanır. Kara, deniz ulaşımına göre kaza oranları en düşük hava taşımacılığıdır. Ulaşılmak istenilen mesafeler uçak sayesinde 10 kat daha hızlı şekilde varılabilir. İnsanların zamanlardan tasarruf yapmasını sağlayarak istedikleri noktalara ulaşabilirler. Kıtalar arasında yolculuklar, sıkılmadan keyifli yolculuklar yapılmasını sağlar. Farklı şirketlerin hizmet sunması maliyet açısından indirim olduğunu göstermektedir. Havayolu ulaşımında özel firmalar hizmet vermesi az bir maliyete ulaşmak istediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlar. Yolculuk esnasında hizmetler, sunulan ikramlar ve manzara açısından oldukça renklidir.

Getirdiği imkanlar gibi dezavantajları da vardır. Uçağa binmek için bir saat önceden havalimanında bulunulması gerekmektedir. Trafiğe bağlı olarak vaktinde gidilmeyebilir. Bazen 2-3 saat önceden yola çıkılması gereklidir. Uçağın vaktinde kalkmaması rötar etmesine nedendir. Hava şartları, asılsız bomba ihbarlarının yapılması uçakların vaktinden geç kalkmasına neden olabilmektedir. Havaalanlarının bulunduğu yerler şehir dışında olmaktadır. Ulaşım bakımından kış zamanlarında çok daha zor olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu