Sözlük

Fiesta Nedir

Fiesta, “bayram” ve “eğlence” anlamına gelir. İspanyollar tarafından kullanılan kelime tatil ve eğlence planları üzerine kurulmuştur. Parti, eğlence ve bayram zamanlarında kullanılır. Eğlencenin ve güzel zaman geçirmenin habercisidir. Parti ve eğlence organizasyonlarına fiesta denir. İspanyolların eğlence anlayışı fiesta ile yapılır. İspanyollarda eğlence anlayışı Cuma, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi olarak 4 gün boyunca fiestalar düzenlenerek yapılır.

Her milletin kendisine göre yaşam felsefesi vardır. İspanyolların eğlence anlayışı oldukça geniştir. Düzenledikleri eğlenceleri Fiesta adı altında yaparlar. Hayat boyu zorlu yaşam kimse sürdüremez. Kendilerine zaman ayırmak ve eğlenceli vakit geçirmek için yeni arayışlar içerisine girerler. İspanyolların yaşam tarzları biraz geniştir. Her gün 14.00 ile 16.30 arası siesta yapar yemek yer uyurlar. Ülkemizde öğle tatili olarak bilinen zamana göre daha geniştir. Bizim çalışma şartlarımız altında 1 saat dinlenirken İspanyollar 2 saat 30 dakika yaparlar.

İspanyollar günlük olarak eğlence anlayışını devam ettirmeler. Yıllık olarakta eğlence anlayışları vardır. Yılın belirli günlerinde düzenledikleri eğlenceler haftalar boyunca sürdüğü olmuştur. Yurt çapında genel tatiller, her şehrin kendisine özgü tatilleri, her semtin kendisine özgü tatilleri vardır. Gittiğin eyaletlerde çeşitli partiler düzenlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu