Sorular Cevaplar

İdrar Kesesinin Görevi Nedir

İdrar kesesi karın boşluğumuz altında bulunan içi boş kaslı organımızdır. Böbreğimize bağlı olan kesede süzülen kan ve toksinlerden kalan atıklar vücuttan atılmak üzere buraya toplanır. Böbreklerimizin ürettiği atıklar idrar borusundan geçerek idrar kesesine dolar. İdrar kesesi dolduğu zaman genişler ve sinirlerimizi uyararak boşaltım bildirir. Üreterler idrar kesesinde birikerek dışarıya atılır.

Boşaltım sisteminin parçası olan idrar kesesi vücutta üretilen sıvı atıkların atılmasını sağlar. Yapım ve yıkım sırasında çıkan atıkların atılımında görevlidir. Vücudun sürekli olarak işlevini devam ettirmesi için suya ihtiyaç duyar. Su vücutta kanı temizlenmesinde ve diğer sistemlerin sağlıklı çalışmasında görevlidir. Atıklar üreterler yoluyla idrar kesesine dolar.

İdrar kesesinin görevi; İdrar kesesinde biriken idrarın vücuttan dışarı atar.

İdrar torbası dolduğu zaman beklemeden boşaltılmalıdır. Biriktiği takdirde sağlığa zararlı hale gelir. İdrar kesesinin dolması sonucunda karın boşluğunda ağrılar yaşanır. Sağlıklı olması için idrar hissedildiği takdirde dışarı atılarak yer açılmalıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu