SözlükTeknoloji

FPS (Frame Per Second) Nedir?

FPS (Frame Per Second) bir saniye içinde ekranda gösterilen kare sayısıdır. Bilgisayarlarda daha çok kendisini gösteren FPS, yüksek olması durumunda saniyede yüzlerce kareyi gösterebilir. Kalitelinin yükseldiği gibi anlaşılabilir ekranlardan oluşmaktadır.

Oynadığız oyunlardan bir çoğu FPS ayarlamaları olup 30’dan başlayarak 120’e kadar çıkmaktadır. Oyun esnasında FPS 100’ü aştığı zaman ve bilgisayarınız yetersiz kalmasında donma, kasma ve yavaşlama fark edebilirsiniz. Ekrana yansıtılan görüntülerde yetersiz kalması durumunda gösterim gerçekleştirmez. Alt yapısı iyi olduğu gibi FPS oranı ne kadar yüksek olursa eğer o kadar kaliteli ve video akışını derinden takip edebilirsiniz.

Oyun dünyasında FPS oranlarına göre kendisini göstermektedir. Yüksek kaliteli ve yapımdaki oyunlarda FPS oranları yüksek olmaktadır. Kaliteli ve akıcı bir oyunun sırrı bilgisayarın donanımlarının yüksek FPS oranlarını kaldırması ile olacaktır. Basit oyunlar oynarken istediğiniz gibi hareket edememeniz FPS yetersizliği ile olmaktadır.

Akıl karıştıran noktalardan birsi 30 FPS ile kaliteli oyun oynanırken, 60 FPS ile kasılıyormuş gibi hissedilebilir. Bu noktalarda ekran kartınız ve grafik işlemcilerinin yetersizliğinden dolayı kaynaklandığı vurgulanır. Saniyede size 60 görüntü sunarken ekrana yansıtması ve göstermesinde yavaşlık olmasıyla kasılıyormuş gibi hissedilebilir. Peş peşe görüntü göstermek ile eski resmin kaybolması ve yeninin geleceğinden titremeler görülebilir. Ekranda hafızasında tutar ve yüksek FPS olması durumunda üst üste gelemsiyle görüntülerde kopmalar meydana gelir. Donanımsal olarak monitörün yanı sıra ekran kartınızın yetersizliliği vardır.

Yüksek FPS ile oynayacağınız oyunun hazzı 30 FPS ile oynadığınız oyunda vermeyecektir. Akıcı ve sürükleyici oyunlar için yüksek FPS ihtiyacınız olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu