G Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Hayvan türleri biyolojik olarak birbirlerine göre çeşitlik gösterir. Yaşadıkları yerlere zaman içerisinde uyum sağlamışlardır. Ekosistemde yer alan canlılar çoğalarak nesillerini devam ettirmişlerdir. Dünya üzerinde yüz binlerce hayvan türü bulunmaktadır. G harfi ile başlayan hayvanların bir kısmı aşağıda verilmiştir.

Gagalı balina: Balina familyasına üyedir. Gagalı balinagiller dişli balinalardır. Familyadan olan balinalar kıyılardan uzakta yüzerler. Akdeniz’de ender görülen balina türüdür. Ağız bölümü kafadan daha incedir. Gagalı balinaların, alt çenesinde 2 ila 4 dişi vardır üst çenelerinde dişleri yoktur.

Gelincik: Sansargiller ailesine üyedir. Anavatanları Avrupa ve Kuzey Asya kıtalarıdır. Boyları yaklaşık 15-20 santimetreye ulaşıyor. Genelde saldırgan yapıları ile bilinirler. Halk arasında kümesteki yumurtaları çalmaları ile bilinirler.

Geyik: Geyikgiller ailesine üye gebiş getiren otobur memeli hayvandır. Çift toynaklılar takımında yer alırlar. Antarktika ve Avustralya kıtalarında yaşarlar. Yaygın olarak Afrika kıtasında da görülürler. Geyikler her ne kadar ormanlık alanlarda yaşasalar dahi çalılık, kırlık ve savan bölgelerde de yaşarlar.

Gergedan: Kara ayvanlarından olan gergedanlar, filden sonra en iri kara hayvanıdır. Gergedanlar Asya, Afrika kıtalarında yaşarlar. İri yapılı, kısa ve kalın bacaklara sahiplerdir. Beyaz olanlar en irileridir, ağırlığı yaklaşık beş tonu bulur.

Goril: Yaşayan en büyük insansı canlılardan biridir. Otçul olmalarından ormanlık alanlarda yaşarlar. Gorillerin kendi arasında üç alttürü vardır. İri olan görül, güçlü, sert göğüslü, çıkık karınlıdır. Erkek gorillerin boyu 180 – 200 cm boyuna ulaşır ağırlıkları ortalama 200 kg’dır. Dağ gorilleri içlerinde en büyük olanlarıdır.

Guguk kuşu: Gugukgiller familyasına üye olan kuş türüdür. Tepeli guguk ile külrengi tutuk olarak ikiye ayrılırlar. Boylarının uzunluğu 30-35 cm uzunluğa kadar ulaşır. Sırtlarında kahverengi, karnı beyaz ve enine çizgilidir. Böcek ve tırtıllarla beslenirler.

Gözlüklü yılan: Kobra ailesine üye sürüngendir. Adını başının arkasındaki derisinde yer alan gözlük şeklinden almaktadır. En zehirli kobralardan biridir. Hindistan’da sık görülen türdür. Kahverengi vücutları ve sırtındaki izle bilinirler. Zehri doğrudan sinir sistemine etki yaptığında zehir çok kısa sürede etki eder.

Güve: Kumaş gibi kıyafetlerde yaşamını sürdüren canlıdır. Güvegiller ailesine üye böcektir. Evde küçük parlak halde bulunurlar. Şekli kelebeği andırmaktadır.

Güvercin: Güvercingiller ailesinde en çok bilinen canlılardır. Türleri bakımından oldukça sevilenler vardır. Evcil olarak beslenilen, bazı türleri paha biçilmez canlılardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz