Okul

Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer ile İlgili Kompozisyon

Türk kültüründe yer alan öğelerden biri misafirperver olmaktır. Türk insanı evine gelen misafiri en iyi şekilde ağırlar. Kendisi hizmetli yerine geçerek memnun etmenin yollarını arar. Misafir gittiği yerde misafirliğini bilmesi, hoşgörülü davranışları suiistimal etmemesi gerekir.

Misafir gittiği yerde iyi ağırlanır ancak değer gördüğü kadar hoşgörü ile karşılanır. Her evde aş pişer, her misafire ikramlarda bulunulur. Evde ne varsa misafire o ikram edilir. Evde ikram edilecek bir şey yoksa eğer misafirinde bir şey istemesi ayıptır. Örf ve adetlerimizde, misafiri en iyi şekilde ağırlamak vardır. Böyle bir durumda elimizin altında ne varsa ikramda bulunuruz, misafirin mırın kırın etmesi de örf ve adetlerimizde yoktur. Bazen bir kuru soğan ekmekte olabilir. Zira ev sahibinin elinden ne gelirse misafiri öyle ağırlar. Durumu iyi olmayan birinden etli ve parada pahalı olan yiyecekler beklenmemelidir. Evde ne yeniyorsa misafire de ikram edilerek hoşgörü beklenir. Olmadığı takdirde misafir de istememesi gerekir.

Misafir olarak gideceğimiz yerlerde güzel ve sevdiğimiz yemekleri değil ocakta pişen yemeğe razı gelmeliyiz. Ev sahibine yemekleri sevmediğimizi belli etmemiz hoşgörüye yakışmaz. Gelen ikram ne olursa olsun kabul edilmesi ve ev sahibine şükranlarımızı sunmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu