Sözlük

Haberleşme Nedir

Canlılar arasında duygu ve düşüncelerin birbirlerine aktarılması için kurulan düzendir. Haberleşme yönetimine en güzel örnek insanlar arasındaki haberleşmedir.

Tüm canlı varlıklar birbirleri ile haberdar olmak için ellerindeki imkanlardan faydalanırlar. Kendilerine has iş olduğunu bilerek doğru şekilde haber şartlarını yerine getirmektedir. Hayvanlar seslerle hareketlerle birbirleri ile haberleşir. Tüm canlı varlıklarının yanı sıra tek hücreli canlılarda kendi aralarında iletişim kurarlar.

Tarih boyunca insanlar hareketler, sesler, resimler, kelimeler ile haberleşmişlerdir. Tarihte Kızılderililer haberleşmek için duman yolunu kullanmışlardır. Haberleşmek çeşitli yollarla gerçekleşebilir. Karşı tarafa mesajın iletilmesi haberleşmenin gösterilmesidir. Bugün bir çok icat ve keşifler sayesinde insanlar dünyanın öbür ucundaki insanlarla haberleşmektedir.

Haberleşme hayatın bir çok alanında etkilidir. Sadece iletişim kurmak değil korumak, kurtarma alanında da yararlanılır. Denizin ortasındaki kaza yapan bir geminin haberleşme sayesinde yardım isteğinde bulunarak felaketin önüne geçilebilir. Kullandığı haberleşme yöntemi sayesinde telsiz ve uydu telefonları da olmaktadır. Günümüzde GSM operatörlerin sunduğu geniş kapsama alanında herkes haberleşme kurmaktadır. İnsanların sadece insana değil makinelerden yararlanarak daha etkili haberleşmektedir. Issız bir yerde bulunan depoya kurulan sistem izinsiz girişlerini bildirimlerinin açıklamasında etkili olur.

Konuşmakta sayısız haberleşme çeşitlerinden biridir. Toplum içinde kurulan iletişim aslında haberleşme kavramının altındadır. Toplum hayatında görevlendirilen insanlar etkin şekilde birbirlerinden haberdar olurlar. Yüzyıllar boyunca haberleşme gelişerek daha modern yenilikçi hal almıştır. İnsanlar kolay şekilde birbirlerinden haberleşerek birbirlerini tanımışlardır.

Haberleşde kullanılan araçlar: telefon, e-mail, internet, mektup, faxs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu