Genel Kültür

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır

Günümüzde alışveriş artık mağazalar yerine internet üzerinden daha çok yapılır olmuştur. Bu sebeple, henüz ilk online alışverişini yapacak olan kişilerin kişisel güvenlikleri için bazı noktalara dikkat etmeli. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin bir çoğunda kredi kartı, bankamatik kartları kullanılarak ödemeler yapılırken, güvenilir olmayan sitelerde bilgilerin çalınması ortaya çıkmıştır. Zira günümüzde taklit siteler kullanılarak kredi kartı bilgileri çalınarak binlerce insan mağdur duruma düşmektedir.

Güvenli alışveriş nasıl yapılır?
Online alışveriş yapılırken kredi kartı yerine bankanızın sanal kart hizmetinden yararlanır. Kendi sanal kartınızı oluşturarak istediğiniz miktarda bakiye yükleyerek bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz. Sanal kart uygulaması sayesinde hesabınıza o an kullanmak istediğiniz miktar kadar limit aktararak alışverişinizi güvenli yapın. Sanal kartınızda kalan bakiyeyi daha sonra kredi kartınıza geri aktararak herhangi bir kayıp yaşamazsınız.

Alışveriş yaptığınız internet sitesinin çubuğunun başında “http”den “https” dönüşmesine dikkat edin. https durumu olması güvenli alışverişin simgesidir. Yeşil olması firma şirket anlamına gelmektedir.

İnternet mağazasından yapılacak alışverişte http olan kısmın https dönüşmesine dikkat edin. Genelde adres çubuğunun sol başındaki yerde yeşil simge olur. Güvenli bilgisi verdiğinde güvenli olarak alışveriş yapılabilir. İnternet sayfası güvenirlilik sertifikası olması alışverişi destekler.

Güvenli alışveriş ağları kullanılabilir. Örneğin alışverişinizde kredi kartınız yerine aracı sistemler olan paypal, webmoney gibi mağazaları kullanın. Bu sayede alacağınız ürün bu aracılar sayesinde olur. Ödeme yaptıktan sonra kişisel bilgileriniz gizli tutulur bu sayede kullanıma imkan tanır.

Online bankacılık sistemlerine dikkat ediniz. Kötü niyetli kişiler bankaların ve finans kuruluşlarının benzeri siteler açarak insanlara yansıtmaktadırlar. Bundan dolayı bilgisayar kullanırken doğru bankacılık sitesine giriş yaptığınıza dikkat edin. Yukarı da bahsettiğimiz yeşil adres çubuğu ve https olayına dikkat etmelisiniz. Sahte sitelerde bunlar bulunmadığından dolayı banka hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.

Online alışveriş yaparken daima güvenli siteler tercihiniz olsun. Tanınmış ve büyük sitelerde hilekarlık olmadığından dolayı güvenle alışverişinizi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu