Genel Kültür

Haczedilemeyecek Eşyalar ve Ürünler Nelerdir

Yeni kanunlar geliyor artık icra memurlarının uygulayacağı hacizlerde belli başlı ürünler haczedilmemesi sağlandı. Eski yöntemlerde haciz işleminde evde bulunan bütün eşyalar listeye alınırken bu sefer yapılan yenilikte gerekli ürünlerin hacze alınmayacağı netlik kazanmıştır. Haciz ile karşı karşıya kalan kişilerin yaşamsal ihtiyaçları da alınarak adeta sokakta kalmış gibi oluyorlardı yenilikte borçlu olanlar düşünerek hareket edilmiştir.

Evdeki her şey alınabilir mi?
Haciz sırasında evinizde bulunan bütün eşyalar haczedilemez. Bazı eşyalar temel ihtiyacınızı karşıladığından dolayı kanunen yasaktır. Eskiden olduğu gibi bütün eşyalar alınır oturacak koltuk dahi bırakılmazdı, günümüzde bunlar tamamen değişmiştir.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi aldığı karara göre bilgisayar dikiş makinesi ihtiyaç olduğundan dolayı alınamayacağı karar verilmiştir.

Borçlu kişinin giydiği kıyafet ve oturma grubu, kitap gibi eşyalar duracak.

Mutfağa girilmeyerek hiçbir eşya alınmayacaktır.

Kişinin mesleki aletleri varsa onlara el konulmayacak.

Temel yaşam ihtiyaçlarını karşıladığı eşyalara dokunulmayacak.

Borçlunun sahip olduğu bağ veya bahçede yetiştirdiği mahsullere haciz işlemi uygulanamaz.

Şehit yetimleri veya asker ailesine haciz işlemi uygulanamaz.

2012 yılında değişen kanuna göre “Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri” haczedilemiyor. Yasa yürürlükte ve devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu