OkulSözlük

Harem Nedir

Harem kelimesinin sözlük anlamı; mukaddes, önemli ve korunan yer olarak bilinmektedir. Harem bilindiği gibi sadece saraylarda bulunmamaktadır. Evlerde ve konaklarda da harem bulunabilir. Haremin amacı hanedeki kadınların yabancı erkeklere karşılaşmadan, rahat bir şekilde günlük yaşamını idam ettirmesini sağlamaktır.

Osmanlı Devletinde Harem Kültürü
Osmanlının hareminde yaklaşık olarak 400 kadının olduğu ve bu sayının bazen 1600’lere kadar yükseldiği bilinmektedir. Haremin devlette iki temel işlevi bulunur. İlki padişahın ailesinin yaşamını sürdürmesi ve devletin ileri gelenlerine cariye ile eş temin edilen yer olmasıdır. İkinci olarak da harem aslında bir okuldur. Burada şehzadelerin eğitimi verildiği gibi cariyeler de eğitilmektedir.

Osmanlı devletinde harem adı verilen mekâna herkes girememektedir. Dokunulmaz ve kutsal anlamları da olan haremin Osmanlıda devlet adamlarının yetişmesinde etkili olan Enderun mektebine paralel yapıdadır. Haremde kadınlar dışında bir de erkek hizmetçiler vardır ama bunlar hadım edilerek hareme alınmaktadır. Bu hizmetçilere kısaca tavaşiler denir ve ikiye ayrılmaktadır. Bunların ilki ak hadımlar, diğeri ise siyah hadımlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu