Sözlük

Hırsızlık Nedir Kısaca

Hırsızlık yazılı kanun olmamakla birlikte toplum düzenini olumsuz etkileyen taşınır malların başkaları tarafından izinsiz alıkoyma, kullanma veya nesneyi maddi çıkar elde etmek için almaktır. Ekonomik değeri yüksek olan eşyaların izinsiz alınması hırsızlıktır.

Günlük hayatımızda hırsızlık dolandırıcılık olarak nitelendirilebilir. Kanunlar önünde aynı anlama gelerek bir başkasını kandırarak veya hile yoluyla sahip olunan mallardır.

Hırsızlık toplum içeresinde kötü bir davranış olarak görülür. İzinsiz bir şekilde başkasının malını mülkünü almak o kişiyi zora düşürür. Toplumsal huzuru bozacağından dolayı insanlar birbirinden uzaklaşır. Güven duygusu git gide azaldığından dolayı bir çok sorunu da beraberinde getirir. Hırsızlığın önüne geçmek için kanunlar çıkartılmış suç sayılmıştır. Şeriat ile yönetilen ülkelerde hırsızlık yapan kişiler kısasa kısas sorunlarla karşı karşıya kalırlardı. Kanunlar çerçevesinde suç sayılarak gerekli cezalar uygulanır. 18 yaşından küçük kişilere çocuk esirgeme kurumlarına gönderilir.

Hırsızlık kötü mü?
Hırsızlık efsanelerde ve hikayelerde yer verilmiş eski mesleklerden birisidir. Anlatılarak kahraman olarak gösterilir, bunlardan biriside Robin Hood olmaktadır. Dünyaca ünlü eserlerden biridir. Konusu zenginden alıp fakirlere yardım etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu