Okul

Saygı İle İlgili Kompozisyon

Toplumda yaşayan her insan eşit haklara sahiplerdir, insan olarak tek başlarına birey olarak topluma katılırlar. En başta dokunulmazlık hakları bulunarak insanların birbirlerinin yaşamlarına saygı göstermeleri gerekir. Bu haklar çiğnemez, bir takım uygulatmalar uygulanamaz.

İnsan olmanın erdemlerinin başında saygı gelir. Çevremizdeki her şeye saygı gösterilebilir. Onların doğanın bir parçası olarak düzenin işleyişinde görevler üstlendiği gerçeğidir. Toplumun tüm fertleri saygıyı hak edenlerdir. Karşılıklı olarak bireyler saygı göstermeleri durumunda toplum bağları kuvvetlenir, milleti millet yapan en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Bu değerleri bir arada tutmak için saygı ile yaklaşarak hoşgörü gösterilmeli. Huzur içinde yaşamak için başkalarının hakları olduğunu bilerek üzerimize düşeni doğru şekilde yerine getirmektir. Saygının eksikliği insanları sevgiden ve hoşgörüden yoksun bırakır. Toplumsal kargaşalar saygısızlıktan insanların birbirlerine tahammül edememesinden gelmektedir.

Toplum içinde kişisel hayattan önce toplumsal hayat gelmektedir. Kendimize saygı beklerken başkalarının da kendilerine saygı bekledikleri unutulmamalı. Saygının olmadığı yerde hiçbir şey olmaz, insanlar birbirlerini kırarak toplumsal huzursuzluğa sebep olur. İnsanlardan saygı görmek istiyorsak en başta biz saygı göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu