Spor

İyi Bir Sporcu Nasıl Olmalıdır

Spor, insanın hayatının her aşamasında olmalıdır. Her insan, gerek sağlıklı kalmak için, gerek vücudunu geliştirmek, daha iyi görünmek için spor yapmaya ihtiyaç duyar. Spor, yalnızca fiziksel hareketler yapmakla kaldığı zaman hiçbir anlamı olmamaktadır. İyi bir sporcu olmak için, sporu hayatımızın tümüne yaymalı, spor ahlakını ve felsefesini uygulamalıyız.

İyi bir sporcu, gün içinde yaptığı neredeyse her şeyi yaptığı spora göre, bir sporcunun yapması gerekenlere göre düzenlemelidir. Yapılan sporun yeterli oranda etkisini görmek ve gerçek bir sporcu olabilmek için bu temel esastır.

Beslenme, bir sporcu için en az fiziksel etkinlik kadar önemlidir. Düzgün beslenemeyen bir sporcu, etkinliğini boşa yapmış sayılmaktadır. Yorgunluğunu atmanın, vücudunun zindeliğini korumanın, kas gelişimini sağlamanın ve dolayısıyla sağlıklı kalmanın en büyük önceliği beslenme düzenidir. Protein alımının yeterli olması, enerji verici ve sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi, gerekenden fazla yağ, tuz ve şeker kullanılmaması bir sporcu için hayati önem taşımaktadır. İyi bir sporcu bunları felsefe edinip yediği yiyeceklerde uygulamalıdır. Aksi takdirde yerinde sayacaktır.

Uyku düzeni, sporcunun sporuna devam edebilmesi için ön şart sayılmaktadır. Yorucu etkinliklerin ardından vücut yeni güne zinde başlayabilmek adına dinlenmeye ihtiyaç duyar. Uyku düzeninin sağlanamaması ve dinlenmenin yeterli düzeyde yapılamaması demek, ertesi gün yapılacak olan spor için sporcunun yeterli enerjiyi kendinde bulamaması demektir. Spor disiplini sahibi olan bir sporcu, uyku ve beslenme düzeni olmadan gücünün tamamını sporuna aktaramayacağını bilmelidir.

İyi bir sporcu olmanın bir diğer şartı ise spor ahlakı ve disiplini sahibi olmaktır. Sporcu insan diğer insanlara göre fiziksel üstünlüğe sahip olmakla birlikte, bu üstünlüğün diğer kişilere karşı saygısızlık ve rahatsızlık verecek şekilde kullanılmaması gerekir. Müsabakalarında rakiplerine karşı da aynı saygı düzeyinde davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Ve yaşamını sporuna göre yaşamak üzere disipline etmelidir. Bunları yapan insanlar iyi birer sporcu olurlar ve iyi bir sporcu olmak iyi bir insan olmayı beraberinde getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu