Spor

Sörf Nedir

Sörf, kıyıya yaklaşan devasal büyüklükteki dalgalar üzerinde tahtaya benzeyen yapı ile yerçekimine bağlı olarak kişilerin dalgaların içinde kayarak yaptığı su sporuna denir.

Sörf denildiği zaman insanların aklına, büyük bir dalganın önünde kendisine doğru çekerken tahtanın üzerine bulunan kişinin hızlı şekilde dalganın önünde ilerlemesidir. Dalga sörfü ve rüzgar sörfü olmak üzere ayrılırlar. Genelde insanların açık denizlerin kıyı olan kesimlerinde yüksek dalgalı noktalarda su sporunu yaparlar. Dalgaların yüksek ve kıyıya ulaşması durumunda sörfe uygun bir alandır. Devasal dalgalara ihtiyaç duyulması çevre ve coğrafi koşullarında yeterlilik oluşması gerekir. Kıyıdan 100 metrelik bir mesafede sörfçüler tahtalarını üzerinde ilerler. Uygun ve büyük bir dalga buldukları zaman önüne geçerek kıyıya doğru dalga ile birlikte gelmektedir.

Sörf yaparken “malibu” adındaki sağlam yapıya sahip ve hafif tahtalar kullanılır. Dalgalarda kayan ve takılmayan tahtalardan oluşmaktadır. Sörf ülkemizde henüz yeni yaygınlaşırken Amerika’nın batılarında sıkça yapılan spordur. Uluslararası Sörf Federasyonu Peru’da kurulup sporun tanıtımı yapılmaktadır. Ülkemize Akdeniz, Karadeniz kıyılarında yapılmaya elverişli spordur.

Rüzgar sörfü, belli bir tahtanın üzerinde ufak bir yelken doğrultusunda rüzgarın etkisi ile yapılmaktadır. Ortalama 25-95km hızla esen rüzgarı arkasına alıp belli bir alanda yapılan spor olmaktadır. Rüzgar sörfü ilk olarak yayılması 1960 yıllarda olmuştur. Ülkemizde yayılmakta olup hızla gelişen eğlenceli su sporlarından olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu