Spor

Olimpiyat Şampiyonlarına Verilen Ödüller Nelerdir

Bir ülkenin sporda ulaşabileceği en üst nokta olimpiyat altın madalyası kazanmaktır. Birçok ülke bunun için yıllar süren yatırım yaparken kimi ülkeler devşirme isimlerle başarıyı kovalamaktadır. Bu devşirme isimlerden başarıyı yakalayanlar olmakla beraber madalya kazananları da olmuştur.

Olimpiyatlarda, madalya kazanan sporcular, ülkelerinin spor bakanlıkları tarafından ödüllendirilirler. Bazı ülkelerde spor bakanlıklarının dışında o ülkenin spor dalına ait federasyonları da kazanan şampiyonları ayrıca ödüllendirmektedir. Bazı ülkeler ise, madalya kazanan sporcularına hiçbir ödül vermemektedir.

Her ülkenin kendi spor bakanlıkları tarafından verildiği için farklılık göstermektedir. 2016 Rio Olimpiyatlarında, olimpiyat şampiyonlarına en çok ödülü veren ülke Singapur oldu. Singapur, olimpiyat altını kazanan sporcusuna 753 bin dolar ödül verdi. En çok ödülü veren diğer ülke, altın madalya kazanan sporcularına verdiği 510 bin dolarla Azerbaycan oldu.3. ve 4. sırada ise 383 bin dolar veren Endonezya ile 314 bin dolar veren Tayland oldu. Türkiye ise 5. sırada yer aldı. Türkiye, altın madalya kazanan sporcularına 1000 cumhuriyet altını ödül verdi. Türkiye takım sporlarında altın madalya kazanan sporcuları ise 500 cumhuriyet altını ödül verdi. Amerika Birleşik Devletli bir olimpik sporcu ise yaklaşık olarak 25 bin dolar ile ödüllendirildi. Nitekim ABD spor bakanlığının dışında, Amerika Güreş Federasyonu, kazanan sporcularına 250 bin dolar ödül vermeyi teklif etti.

Kimi ülkelerse verdiği primi düşük tutup, farklı ödüller vermektedir. Örneğin; Almanya 20 bin doların yanında ömür boyu bira sözü vermektedir. Bazı ülkeler ise madalya kazanan sporcularına prim vermeyip, farklı ödüllerle sporcularını ödüllendirmektedirler. Örneğin; Belarus kazanan sporcularına ömür boyu sosis ihtiyacını karşılaması ya da Güney Kore’nin kazanan sporcularını askerlik muaf tutmaları gibi. Nitekim Hırvatistan, İngiltere, Norveç ve İsveç olimpiyat madalyası kazanan sporcularına hiçbir ödül vermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu