Sözlük

Karaoke Nedir

Karaoke, Japonca bir kelime olmakla birlikte dilimize de aynı şekilde aktarılmıştır. Anlam olarak çevrilmesine gerek görülmemiş ve kelime aynı şekilde karaoke şeklinde kullanılmıştır. Eğlence dünyasından hareketle tanınan karaoke kelimesinin günümüzde hala Türk Dil Kurumu’nda yeri bulunmamaktadır.

Karaoke Anlamı ve Geçmişi
Karaoke, Japonca bir kelime olup, dil bilgisi bakımından birleşik bir kelimedir. Japon kökenli bir eğlence stilini ifade eden kelimenin anlamı orkestra olmamasını ifade edebildiği gibi solistsiz orkestra anlamını da vermektedir. Kelime dilimizde ses iletimi durumundan dolayı bazen kareoke olarak söylenebilmektedir. Karaoke bazen kâğıttan yapılsa da asıl olan karaoke cihazından yapılanıdır. Karaoke cihazı, 1971 yılında keşfedilmiştir. Inoue Daisuke isimli kişi, makineyi icat etmek için otomobil teybi, küçük bir amfi ve bir madeni para kutusunu bir araya getirmiştir.

Karaoke Nasıl Yapılır?
Şarkının orijinal halinden, şarkı sözleri çıkartılır ve şarkıyı söyleyecek kişi ekranın önüne geçer. Karaoke makinelerinden ya da kâğıttan şarkı sözleri takip edilmelidir. Ardından karaoke yapacak kişi müziği ve sözleri takip ederek şarkıyı söylemeye başlar. Burada önemli olan sözleri doğru okumanız ve müzik ritmine uymanızdır. Karaoke yapmak için sesin güzel olması gibi bir özellik aranmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu