Sözlük

Kıssa Nedir Anlamı Kısaca

Kıssa, dini hikaye ve olay, haber anlamlarına gelir. Kur’an da kıssalar geçmişte toplumlara öğüt verilmesi için anlatılmış ibret ve öğüt dolu hikayelerdir. Allah, insanlara doğru yolu göstermek için çeşitli öğütleri değişik biçimlerde aktarmıştır, Kur’an da yer alan kıssalar, öğütlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

Peygamberlerin başından geçen olayların bir bölümüne Kur’an da kıssa olarak yer verilmiştir. Hz. Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin hayatlarından kısa kısa kıssalar bulunmaktadır. Kıssaların geri kalanları peygamber olmayan şahıslardan örnekler verilmiştir. İnsanlara doğru yolu gösteren, iyi huy ve güzel ahlak kazandırmak için kıssalara yer verilir.

Kur’an da bahsedilen en önemli kıssalardan biri Hz. Yusuf kıssasıdır. Yaşamına dair olaylar insanlara öğüt ve iyi huy kazandıracak düzeydedir. Kıssaları filmlere ve dizilere konu olmuş, kendisi ile ilgili çeşitli filmler çekilmiştir.

“(Ey Muhammed!) Biz, sana bu Kur’an’ı vahyetmekle geçmiş milletlerin haberlerini sana en güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gerçek şu ki, sen bundan önce (bu haberleri) bilmeyen kimselerdendin.” (Yusuf, 3)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu