Okul

Madam Curie Neyi İcat Etmiştir

Bilimsel araştırmaları ile tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Uranyum üzerinde yaptığı deneyler sonucunda radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Toryumun radyoaktif madde olduğu özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırmıştır.

Madam Curie Kimdir
Radyoaktivite üzerine araştırmalar yapan bilim insanıdır. Araştırmaları kendisine Nobel Ödülünü kazandırmıştır. Uranyum üzerine araştırma yapan bilim insanı, toryumun radyoaktif özelliklerini buldu. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülünü almıştır. Radyoloji biliminin kurucularından sayılır.

Madam Curie Hayatı Kısaca
Gerçek adı Maria Sklodowska olan Madam Curie olarak tanınan bilim insanı 7 Kasım 1867 yılında doğmuştur, 4 Temmuz 1934 yılında aşırı radyasyona mağdur kalmaktan hayatını kaybetmiştir. Yaşamını Polonya’nın Varşova kentinde geçirmiştir. Yaşadığı dönemde Varşova, Rus yönetiminin kontrolündeydi. Siyasi aktifliği gereğince Rus ad verilmiştir. 1894 yılında, Pierre Curie ile tanıştı. 35 yaşında Pierre Curie, Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarı başkanıydı. Maria ile Pierre, ortak bilimsel çalışmalarda bulunuyordu. Hayatlarını 1895 yılında birleştirmişlerdir. 1903 yılında doktorasını yaparak Fransa’da bilim alanında ilk kadın olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu