Sözlük

Kozalak Nedir

Kozalaklar çam ağaçlarının dişi çiçekleridir. Sert ve pullu yapıya sahiptirler. Kozalakların dış yüzeyi ilk başta kapalı olur zamanla birlikte kozalakların pulları açılır. Doğadaki ağaçlar harika yaratılmıştır. Bazı ağaçlar hem erkek hem dişi çiçekleri aynı ağaçta barındırabilir. Çam ağaçlarındaki kozalaklar buna örnektir. Balonlu çiçek tozları çam ağaçlarında yayılarak gelişir.

Çam ağaçları soğuğa dayanıklı iğne yapraklıdır. Soğuk ülkelerde daha çok yetişirler. Çam ağaçlarının çiçeklerinde tohumlar ürerler. Hem erkek hem dişi çiçekler yayılarak gelişir. 20-25 yaşını dolduran ağaçlarda çiçekler meydana gelir. Erkek çiçekler olgunlaşarak keseciklerden aşağıya tozlar bırakır. Her çiçek tozunda iki baloncuk vardır. Uzun bir süre havada kalarak kozalaklara yerleşirler. Sert pullarla kaplı olan kozalakların aralarına uçuşarak döllenme meydana gelir. Ertesi yılın baharına kadar kalırlar. Kozalağın içinde tohumlar üreyerek kendi kendine açılıp yere dökülür. Kozalaklar bir müddet sonra tamamen açılarak kuruyup düşerler. Tohumlar kanatlı olmasından dolayı yayılmaları için rüzgarın yardımına ihtiyaç duyarlar.

Çam Kozalağının Faydaları

Öksürük, tıkanma, astım, balgam gibi solunum yolu rahatsızlıklarında vücut direncini arttırır. Sigara kullanan birinin ciğerlerinin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini destekleyici özelliği vardır. Özellikle kış mevsiminde hastalıkların önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

Yıpranan saçlarınız varsa kozalak yağını saçlarınızda kullanarak canlandırabilirsiniz. Dökülen saçlara birebir iyi gelmektedir.

Yoğun iş temposuna sahip sinir stres yapan biri iseniz çam yağının kokusun sakinleştirici özelliğe sahiptir. Evin bir köşesinde bulunması sizi sakinleştirerek rahatlatıcı özelliği olacaktır.

Çam Kozalağı Suyu Nasıl Hazırlanır

İlk önce çam kozalağının temizlemeli dezenfekte etmelisiniz. 5 adet yeşil çam kozalağının doğrayınız. Derin kap ya da tencere içinde demlendirin. Ardından yarım saat kaynattıktan sonra kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu