Okul

Etek (El) Öpmekle Dudak (Ağız) Aşınmaz Atasözünün Anlamı

Büyüklere saygı göstermek örf ve adetimizin vazgeçilmez değerlerinden biri haline gelmiştir. Hürmet için el öpülür başa koyulur gerekli saygı gösterilir. Türk toplumunda saygı değerleri oldukça gelişmiştir. Toplu taşıma araçlarında yer vermek, yardımcı olmak, yol göstermek gibi bir çok şekilde ifade edilir.

Halledilmesi gereken bazı işler için dil dökmek yalvarmak gerekir, işimizi halletmek için kaçınmamalıyız. Böyle yapmakla bir şeyimiz eksilmez aksine her şeyimiz gelişir. Bazen işlerimizi halletmek için dil dökmek, boyun eğmek zorunda kalacağımız anlar olabilir. İşimiz görülecekse eğer böyle zamanlarda gurur yapmamalı olanları kabul etmeliyiz.

Mecbur kaldığımı zamanlarda yapmaktan çekinmemeliyiz, ancak menfaat uğruna başkasının elini öptüğümüzde kendimize olan saygımızı yitiririz. El öpmekle dudak aşınmaz ancak kişinin karakteri, şerefi aşınır kendisini kötü hisseder. Yardım almak için kişiler başkasına saygı göstererek tebessüm etmemelidir. Önemli iş için rica bulunabilir ama kendi menfaat çıkarlarınız için başkasına yalvarmamalısınız. Sırf daha iyi arabaya binmek için boyun eğmektense daha kötüsüne biner ama şerefini aşındırmamış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu