Pratik Bilgiler

Kurban Eti Nasıl Pişirilir

Kurban Eti Nasıl Kavrulur ve Haşlanır

Kurban bayramının gelmesi ile hazırlıklar yapılmaya devam ediliyor. Bayrama özel etlerinize dikkat etmelisiniz. İsteyenler kavurma yada haşlama şekilde saklayabilirler. Etlerinizi tüketirken kemiklerden ayırmayın. Etlerde sinir ve yağların alınması gerekmektedir. Sinirler yüzünden etinizi tüketemediğiniz gibi sizi oldukça rahatsız edecektir. Diş ağrısına dahi sebep olabilir. Kurban’da aldığımız eti doğru şekilde haşlamalıyız.

Kavurma
Etimize uygun bir tavaya ihtiyacımız var. Yağ yerine etin yağını kullanarak erimesini bekliyoruz. Kuşbaşı olarak doğranan eti tavanın içine koyunuz. Cam kapakla kapatınız. Kavrulduktan sonra suyunu yavaş yavaş çekerek kızarma haline gelecektir. İstediğiniz gibi içersinde kekik, tuz, kırmızı biber, karabiber gibi baharatlar kullanabilirsiniz.

Haşlama
Kemikleri ayırmadan düdüklü tencereye koyunuz. Tencerenin altı kısık olup içersine ilaveden yağ koymayınız kendi yağı yeterli olacaktır. Etler kavrulurken lezzet katmak için soğanı dörde bölüp tencerenin içersine katarak biraz tuz ekleyin. Etlerin üstü kapanmayacak şekilde su ilave ederek ağzını kapatın. Kısık ateşte 30-45 dakika içersinde pişmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu