Sözlük

Libido Nedir

Libido, direk olarak cinsellik ile bağdaştırılan bir kelimedir. Cinsel arzuyu ve isteği ifade eden bu kelime direk olarak cinsel dürtüleri ifade etmektedir. Kadınlarda da erkeklerde de görülen bu dürtü bazı durumlarda artış bazı durumlarda ise azalmalar gösterebilmektedir. Kadınlarla erkekler arasında libido seviyesi farklı durumlardan etkilenebilmektedir. Erkeklerin libido seviyesi çok daha kolay bir şekilde artmaktadır. Fakat bu durum kadınlar için geçerli değildir. Birçok kadın cinsel birleşme için güvenebileceği bir kişiyi aramaktadır. Bunun yanı sıra ortamdan da etkilenebilen kadınların libido seviye çok daha zor bir şekilde artmaktadır. Bu farklılık son derece normaldir. Kişide libido eksikliği problemi yok ise herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Fakat libido eksikliği problemi var ise ve kişi kendinden şüpheleniyorsa bir uzmana başvurmalı ve hormonlarını kontrol ettirmelidir.

Libido nasıl keşfedilmiştir?

Libido kelimesi dilimize Latinceden geçmiştir. Kadın erkek ilişkileri için büyük önem taşıyan libidonun nasıl keşfedildiği en merak edilen noktalardan bir tanesidir. Libido tam olarak Sigmund Freud’un ortaya attığı bir terimdir. Bu konu üzerine büyük araştırmalar yapan Freud, hormonlardan kaynaklanarak artış ya da azalış gösteren libidonun varlığını kanıtlamış durumdadır. Cinsel dürtülerin sembolü olan ve ergenlikle birlikte kendini gösteren libido, ikili ilişkilerin oluşmasında büyük rol oynamaktadır.

Libido eksikliği nedir?

Libido normal sınırlarda olduğunda herhangi bir problem oluşmayacak ve kişi ikili ilişkilerinde herhangi bir problem yaşamayacaktır. Fakat libidonun normalden çok daha düşük seviyelerde olması kişinin cinsel isteksizlik ve soğuma yaşamasına neden olacaktır. Bu durum genellikle hormonlardan kaynaklanmaktadır. Erkeklerde testesteron eksikliğinden kaynaklanan bu durum doğru tedavi ile giderilebilecek bir sorundur. Bunun yanı sıra kadınlarda da oluşabilen libido eksikliği daha farklı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Östrojen hormonundan kaynaklanan bu durum hormon ilaçları ile tedavi edilebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu