Sözlük

Manken Nedir Kısaca

Moda evlerinde cansız modelleri elbiseler giydirilerek bunları alıcılara gösteren yapılara manken denir. Eskiden olduğu gibi günümüzde de canlı model bulunmadığında tasarımlar cansız mankenler üzerine yapılmaktaydı. İnsanlar yerine tahta, taş, plastikten yapılmış yapılar kullanılırdı. İstenilen biçimde sökülüp şekil verilir türdendir. Terziler, elbise provaları kumaş üzerine giydirilerek öyle tasarlanırlar. Genelde moda evlerinde, terzilerde, prova yerlerinde daha çok kullanırlar.

Canlı model yerine bu modeller kullanılarak insanlara sunulmaktadır. Yapılan yeni modelleri halka göstermek için defilelerde canlı modeller kullanılmaktadır. Moda alanında cansız mankenler tasarımların en doğru şekilde yapılması için yararlanılıyor. Vitrinlerde gördüğümüz yarı-yan cansız mankenler tasarımları müşterilere tanıtmak için ihtiyaç duyulmuştur. Bir çok mağazanın kapsının önünde cansız erkek ve kız mankenleri görmeniz mümkün. Giyim alanında özellikle bu mankenlerden kullanılmaktadır. Giydirilen mankenler alıcılara tanıtımları yapılmaktadır.

Canlı manken ideal beden ölçülerine sahip erkek ve kızlardır. Moda alanında elbiseler giydirilerek o şekilde tasarımlar yapılır. Giyim, modellik, ressamlar, heykellerin yapılmasında yararlanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu