Sözlük

Milli Sporcu Ne Demektir

Spor yapmak genç yaşlı her insan için gerekli olan sağlık açısından da çok faydalı olan bir şeydir. Spor yapmanın çok farklı çeşitleri vardır. Yaşa göre, sağlığa göre, yeteneğe göre, istek ve arzuya göre yapılan spor çeşidi farklılık göstermektedir. Spor yapmak iki çeşide ayrılabilir. Bunlardan ilki amatör olarak bireysel bir kurum ve kuruluşa bağlı kalmadan yapılan sporlar vardır. Bir diğeri de lisanslı bir şekilde yapılan sporlardır. Her lisanslı sporcunun en büyük hayali milli sporcu olabilmektir.

MİLLİ OLMAK ZOR MU?

Milli sporcu kavramı ülkesini bir kere olsun temsil etmiş kişidir. Milli formayı bir kez bile giyildiği zaman artık milli sporcu olarak kabul edilir. Ülkede milyonlarca sporcu varken milli olmak oldukça zordur. Ancak disiplinli bir çalışma ile başarılmayacak bir şey yoktur. Milli olmak isteyen bir birey hayatında bazı şeylerden feragat etmek zorundadır. Yüksek bir öz veri ile spor yapması gerekir. Alanında uzmanlaşmış kişilerden ders ve akıl alarak ilgilendiği ve yeteneği olan alanlarda sürekli gelişim içerisinde olması gerekir. Bilinmesi gerekir ki yarıştığı kişi sayısı çok fazla olsa da isteklerini fiile dönüştüren yarışçı sayısı oldukça azdır. Durum böyle olunca milli olmak için yüksek tempolu disiplinli bir çalışma ile milli olmamak için hiç bir engel yoktur. Gerçekten ülkesini spor müsabakalarında temsil etmek isteyen bir kişi çalışması ile bunu başarabilir.

MİLLİ OLMAK KOLAY MİLLİ KALABİLMEK ZOR

Milli bir sporcu kimliğine büründüğü zaman artık toplum içinde ülkeyi temsil eden kişi konumunda olunacağı için artık toplumda örnek kişi olur. Milli sporcu olmak kolay ancak milli sporcu olarak kalmak zordur. Mili sporcu olmayı başaran birey milli olduktan sonra çalışmayı asla bırakmamalı ve çok daha çalışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu