Sözlük

Moda Eleştirmeni Nedir

Genel olarak, tüketim anlayışı olarak tanımlanan moda, gerçek manada yaşamın ta kendisidir. Baştan aşağıya kıyafetinizden tutun da içerisinde olduğunuz ortamdaki en küçük eşya bile ya geçmiş yılların ya da içinde bulunduğunuz mevcut yılın belirtisidir. Daha çok moda, bir toplumda belli zaman aralığında ortaya çıkan ve ön planda olan giyim tarzıdır, bu duruma nazaran sanat, mimari, edebiyat gibi birçok konuyu da içinde barındırmaktadır.

Eleştiri Nedir Neden Yapılır?

Eleştiri, eleştirisi yapılan eserin yansız bir şekilde incelenmesiyle oluşan bir değerlendirme sürecidir. Eleştiri, eleştiriye konu olan herhangi bir durumun en iyi hale getirme amacı gütmektedir.

Bu sebeptendir ki, ilgilenildiği konu üzerinde hakimiyet ve uzmanlık isteyen bir durumdur. Bu alanda bilgi birikimi şart iken daha doğru bir eleştiri için eleştirme teknikleriyle hareket edilmesi söz konusudur.

Moda Eleştirmeni Nedir?

Moda eleştirmeni, kısaca moda araştırmacısıdır. Bir moda eleştirmeninin, modaya karşı duyarlı olma sürecinde bulunmasıdır. Birçok moda eleştirmeni bu konu hakkında, insanların akıllıca kıyafetlerin seçmesini ve giysilerin vücutlarıyla bütünlük oluşturmasıyla ilgili yorumlar yapmaktadır. Bir moda eleştirmeni eleştiri yaparken, kişinin genel tarzıyla o an içinde bulunduğu kıyafetin orantısına, parçaların birbiriyle uyumuna, giysilerin bulunulan zamanda ki yansıtmasına ve o yıla ait oluşuna bakmaktadır. Bu tarz eleştiriler yine aynı şekilde o yıla ait bir kıyafetin ön planda olmasını kesiminden tutun da renklerine kadar ele vermektedir ve eleştirmenler bu doğrultuda işlerini icra etmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu