Okul

Dünya Üzerindeki Okyanusların İsimleri

Kıtaların birbirinden ayrılması sonucunda büyük çukurlar ortaya çıkmıştır. Yağmurların yağmasıyla birlikte çukurlar dolarak kıtalar arasında yer almıştır. Okyanusların derinlikleri 3 bin metreyi bulabilmekte. Dünyanın üçte ikisi su ile kaplıdır. Dünyamızdaki su kütleleri beşe bölünmüştür. Bunlar; Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Güney Okyanusu ve Arktik Okyanus. En büyüğü Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu) Amerika ile Asya arasında yer alır.

Büyük Okyanus
Dünyanın en büyük okyanusu pasifik okyanusudur. Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında yer alır. Dünyanın en derin noktası büyük okyanusun içerisinde bulunur. Mariana Çukuru 11.034 metre derinliğe sahiptir. Henüz en derine kadar inilememiştir.

Atlas Okyanusu
Atlantik okyanusu olarak bilinir. En derin noktası Porto Riko Çukurudur.

Hint okyanusu
Kuzeyinde Asya, batısında Afrika, doğusunda Okyanusya bulunur. Asya ile Afrika arasında geçiş yoludur. Hint okyanusunun en derin noktası 7450 metre derinlikle Java Çukurudur.

Güney Okyanusu
Antarktika okyanusu dünyanın dördüncü büyük ve en son tanımlanmış okyanusudur.

Arktik okyanusu
Kuzey buz denizi olarak bilinir. Buzlarla kaplı olan okyanustur. Rusya, Kanada, ABD, Norveç gibi ülkelerin kıyıları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu