Sözlük

Modernleşme Nedir

Modernleşme, insanların geleneksel yaşam biçimlerini geliştirerek farklı bir yaşama doğru hareket ederek yeni yaşam biçimlerine sahip olmasıdır. Modernleşme 18. ve 19. yüzyıllarda ortaya çıkan sosyal farklılığın getirisidir. Ulus ve devlet anlayışı biçiminde insanların bakış açısı ve olaylara karşı görüşlerini anlatmaktadır.

Modernleşmenin sağlanması insanlar için yenilikçi, eleştirel olarak ortaya çıkması insanlarda bilimin gelişmesi ve laikleşme düşüncesine etki yaratmıştır. İnsanların sahip oldukları geleneksel yaşam biçimlerini geliştirerek daha modern bir hayata doğru ilerlemelerini sağlar. Özgürlük, eşitlik gibi demokratik katılımların katkısı fazla olur. Düşüncelerin değişmesi insanların özgürlük alanında kendi bağımsızlıklarını ilan ederek yüksek mertebe hoşgörü sağlanmaktadır.

Ekonomik olarak kişilerin kendi özgürlüklerini sağlayarak daha modern hale geçmesidir. Üretim olarak sanayileşmede kapitalizminin etkisi yüksektir. sürekli büyüyen ve birikimlerin artmasını sağlamaktadır. Geleneksel olarak üretime sağlanan gelişmeler önem taşımaktadır.

Modernliğin gelişmesi ülkeler arasında siyasi olarakda değişikliğe sebep olmaktadır. Büyütme ve askeri rakiplerin üstünlük sağlamak adına yeni stratejik ayarların sağlanması gerekmektedir. İçsel ve dışsal olarak alınan kararlar ülkelerin gelişimini etkilemektedir. İnsanların yaşam biçimi ve halka sunulacak hizmetlerin gelişmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu