Okul

Evliya Çelebi Hayatı Kısaca

Evliya Çelebi, 25 Mart 1661 yılında Kütahya’da dünyaya gelmiştir. Türk gezginlerinden olup ömrünü Osmanlı topraklarını baştan sona gezmekle geçirmiştir. Babası Derviş Mehmed Zilli idi kendisini örnek almıştır. I. Ahmed’e kadar dönemlerde padişahların kuyumcubaşılığında bulunarak seferlere beraber katılmışlardır.

Evliya Çelebi eğitim alanında iyi bir öğrenim gördü. Mahalle mektebinde eğitimi aldı, Şeyhüislam Hamit Efendi Medresesi’nde eğitime devam etti. Saraya özgü okul olan Enderun’a giderek eğitim hayatında başarı göstermiştir. Kur’an-ı öğrenerek hafız oldu. Yaptığı işlerde başarıya ulaşarak devletin önde gelenlerin takdirini kazanmıştır.

Bir gece rüyasında Hz. Muhammed’i görür. Şefaat Ya Resulallah diyeceğine “ Seyahat ya Resulallah” der. Seyahate başlar ve 51 yıl boyunca gezginlik yapar.

Ülkenin tüm bölgelerini gezerek çeşitli incelemeler yapmıştır. Evliya Çelebi yanında taşıdığı defterine gezdiği yerler hakkında bilgiler yazdı. Gittiği yerler arasında Kırım, Suriye, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk, Avusturya, Selanik, Filistin, Macaristan, Almanya, Hollanda ve Mısır gibi ülkeler olmuştur.

Çelebi, 1682 yılında gezmek için gittiği Mısır’da vefat etmiştir.

7 Yorumlar

  1. Ben bu anlatıma bayıldım.Proje ödevim için çok güzel olacak.Yazımıda çok güzel yazarsam oldu bu iş.Bu siteyi bulmak emin olun ki yarım saatimi almıştır.Sınıfta gıcık olduğum bir çocuk var!Öğretmenin gözüne yalanlarıyla girmeye çalışıyor.Amabu sefer öyle bir şey olmayacak.

  2. Gercekten cok guzel olmis boyle guzel bir adamin hayatini hakkini vererek yapmissiniz gerçekten çok teşekkür ederim ALLAH RAZI OLSUN BEN BİLE bu kadar güzel yapamazdim ayrica herkesten farklı yazmışsınız sınıfta okumak daha güzel olacak çünkü herkes aynı yazmış olacak😆😆

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu