OkulSözlük

Okul Aile Birliği Nedir

Öğretmenler ve veliler tarafından aralarında iletişim kurulup çocukların geleceğine yönelik planlar yaparak onlara daha kaliteli eğitim sunma amaçlı oluşturulmuş tüzel kurumdur. Kurumun adı okulundan alıp aile birliği olarak geçer. Okul aile birliğinin MEB yönetmeliğine uygun şekilde faaliyetlerine devam edebilir. Amaçları ve görevleri belirtilen yönetmelik doğrultusunda belirlenmektedir.

Okul aile birliğine üyelikte öğretmenler, okul yöneticileri, veliler ve on sekiz yaşını geçen kişiler tabii üye olarak kabul edilir. Kurum ile ilişkinin kesilmesi kişinin okulla ilişkisinin kesilmesine kadar devam eder.

Aile birliğinin temel amacı olarak aile, veli ve öğretmen arasında bağların kurulmasıdır. Çocukların eğitiminde alınacak kararlar ve parlak geleceğe nasıl şahit olacaklarını gösterir. Amaçlar doğrultusunda çeşitli toplantılar başta olmak üzere öğrencilere yardımcı olmaktadır. uygulanacak olan sosyal kültürel kurslar sayesinde çeşitli etkinliklerinde yürütülmesi desteklenir. Bu sayede okulda düzenlenen etkinlik, kurs ve çeşitli faaliyetlerde teklif sunabilir, bunların yürütülmesinde aktif şekilde görevde alınabilmektedir.

Oku aile birliğinin alacağı kararlar okul yönetmeliğine etki yaratmaktadır. Okul içinde görevli olan öğretmen ve veliler tarafından serbest kıyafetlere uygun gösterildi. MEB aldığı kararlar doğrultusunda okul yönetimine ve okul aile birliğine izin verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu