Sözlük

Ön Hazırlık Nedir

Ön hazırlık, herhangi bir işe başlamadan önce, o işi gözlemlemek araştırmak ve konuyu tanımak durumudur. Hayatımızda bir çok işi tanımak için ilk önce onu anlamamız gerekir. Ön hazırlık ise herhangi bir işin yapılmadan önce betimlenmesi ve öğrenilmesi durumudur. Bizde gözlemlemelerimizi yaparak işin yapılış şeklini ve püf noktalarına dikkat ederiz. Doğru şekilde gözlemlediği takdirde işin öğrenilmesi mümkün olup yapılması da kolaylaşır. İşlemden önce yapılan bütün işlere ön hazırlık denir. Örneğin herhangi bir sunum yapılacaksa daha önceden araştırılıp bilgi edinerek bu konular üzerinde gözlemlemelerimizle birlikte sunumumuzu yapmaktır.

Mutfaklarda kullanılan terim olarak ön hazırlık; yiyeceklerin pişirilmeden önce tutuldukları işlemlerin bütününe denir. Genelde bu işlemler yıkama, temizleme, soyma, parçalama, bekletme gibi olur.

Hazırlıkları hayatımızın bir çok alanında kullanabiliriz. Bunların başında hayata başlamadan önce hazırlıklarımızı yaparak gözlemlemerimiz ile sonuca karar veririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu