Okul

Yağ Üretiminde Kullanılan Bitkiler

Ülkemizde yağ üretimi için bir çok bitki kullanılmaktadır. Bunların başında ayçiçeği gelip sıvı yağ ihtiyacımızı karşılamaktadır. Bölgelere göre üretimleri yapılıp işlemeciliğine göre dağılışları değişkenlik gösterebilir.

Ayçiçeği
Yaz bitkisi olup üzerinde bulunan tohumlarından (çekirdek) yağ elde edilir. Trakya başta olmak üzere Marmara Bölgesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. En çok kullanılan yağ türü olup en fazla talebi olandır.

Haşhaş
Devlet tarafından üretiminde ve kullanımında takip edilmektedir. Belli miktarda yetiştirilerek yağ üretimi yapılan bitkidir. Sahip olduğu uyuşturucu etkisinden dolayı üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır. Üretiminin büyük kısmı Ege bölgesinde yapılır.

Soya
Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Orta Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. Adana ilinde büyük üretim yapılır. Yağ ve yem olarak kullanılır.

Susam
Tohumlarının ezilmesi sonucunda yağ elde edilir. Bunun dışında tahin helvası, pasta ve çocuk maması yapımında kullanılmaktadır. Aydın, Balıkesir ve Çanakkale illerimizde yetiştirilir.

Yerfıstığı
Ülkemizde üretilen yerfıstıkları yağ olarak ve kuruyemiş alanında kullanılmaktadır. Temizlik alanlarında yerfıstığından sabunlarda yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu