Sözlük

Ozon Tabakası Nedir

Ozon Tabakası Hakkında Bilgi, Ozon Tabakasını Oluşturan Gazlar

Ozon tabakası dünyamızın etrafını çevreleyen tabakadır. Oluşumunda üç oksijen atomundan meydana gelip renksiz ve kokusuzdur. Ozon tabakasının atmosferin üstünde bulunan tabaka olarak kabul edilir. Ortalama yüksekliği 10-50 km kadar olabiliyor. Tabakanın görevi güneş ışınları olan Ultraviyole (UV) ışınlarını süzerek ve yansıtarak zararlı olanların bize ulaşmasını engeller. Ozon tabakası sayesinde ışınlardan korunmuş oluruz.

Ozon Deliği Nedir
Gerçek bir delik olmayarak ozon tabakasının zaman içersinde incelmesi anlamına denir. İncelenen bölgeler için telaffuz edilen kelimedir. Havaya yayılan çeşitli gazlar ozon tabakasına zarar verir.

Yerçekimi, metan (CH4), karbon dioksit (CO2), amonyak (NH3), hidrojen (H2), azot (N2), ve su buharının (H2O) bu şekilde atmosferde birikmesi sonucunda oluşur.

Canlıların yaşamı için önemli olup kullandığımız deodorant parfüm ve petrol gibi kimyasal yakıtların çevreye verdiği zararlar sonucunda etkisi görülür. Güneşin etkisinden korunulmadığı takdirde cilt hastalıklarına sebep olur.

ozon tabakası

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu