Sözlük

Politika Ne Demek

Devlet işlerinin siyasi, siyaset alanda düzenlenmesinde yönetiminin üzerine düşen görevi yerine getirmesinde izlenen yoldur. Bir sonuca varmak için arabuluculuk sorunları halledilene kadar yapılan icraatları oluşturur. Örneğin “vergi yükünün hafifletilmesi için maliye bakanı kemer sıkma politikasını takip etti.”

Politika görüş, felsefe, amaç, tutum durumlarında bir hareketin planlanarak devam ettirilmesidir. Ekonomi alanında politikalar iyileştirme, kalkınma ve piyasaların kontrolü için izlenir. Diğer bir deyişle ekonomide otomatik mekanizmanın tersidir. Ülkenin genişleyip kazanç sağlaması için yapılan işlemlerde bir politikanın izlenimi sonucunda olur. Para arzında öngörülen ekonomik ve mali gelirlerin amaçlar doğrultusunda ayarlanarak planlanması politika konusudur.

Felsefe de politika sınıfların öncelikli olarak belli bir devlet erkinine ulaşmak için çıkarları doğrultusunda devlet, halk yardımlarını kabul ettirmek için sınıfların yürüttüğü mücadeledir. Politika toplumsal yaşamın her alanında varlığını sürdürür. İyileştirmeler, izlenimler, yapılan düzenlemeler toplum içinde bir politikanın sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu