Okul

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon

Özgürlük hiçbir şeye bağlı kalmadan özgür iradesini doğrultusunda hareket edip karar vermenin tanımı olarak karşımıza çıkar. Kimseye bağlı kalmamak özgürlüğe giden yoldur. Özgür insan canı ne isterse onu yapar kendisini kısıtlamadan yaşar. Hiçbir insanla ilişkisi yok bağlı kalması için sebep olur.

Özgür toplum kendi içinde özgür insanları barındırır. Onlara zorla bir şey yaptıran olmayarak özgürce yaşamlarını sürdürürler. Kendilerini asla kısıtlamadan hayatlarını o denli devam ettirir. Özgürlük bunlar arasında en önemlilerinden biridir. Özgür olmayan insan kendisini tutsak gibi hisseder özgürce yaşayamaz. Kimseye bağlı olmadan özgür şekilde yaşam sürdürmekte bunun bir parçası olarak karşımızdadır. Bir insana özgürlüğünü vermeniz en temel insanlık hakkıdır. Bağımsız milletlerde halkın hak ve özgürlüklerini korumaya yönelik yasalar olduğu görülmektedir. Bir insanın özgürlüğü kimseye bağlı kalmadan yaşamını sürdürmesini gösterir.

Anayasal olarak insana verilen hak ve özgürlüklerin en temel teminatı özgür yaşayan insanlar olmalı. Ellerinden alınmak istenildiği zaman demokrasi, hak ve özgürlük adına harekete geçerek özgürlükleri adına mücadele vermeleri gerekir. Unutulmamalı ki özgürlükler savaşılarak kazanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu