Sözlük

Rustik Dekorasyon Nedir

Yaşam alanlarımızı daha kullanılır ve görünüm açısından da daha göze hitap edilebilir yapma isteği insanları farklı dekorasyon fikirleri üretmeye itmiştir. Dekorasyonda daha doğal görüntülere ulaşmak isteyen kişiler ise rustik dekorasyon adını verdiğimiz tür üzerinde yoğunlaşmıştır. Rustik dekorasyonda asıl amaç; doğadaki maddenin ham halinin kullanılması yani daha doğal ürünlerle dizayn edilmiş ortamlar ortaya koymaktır. Bu doğal görünüme ulaşma arzusunda olanlar için de ana renk aslında doğadaki ağacın ve toprağın asıl rengi olan kahverengidir. Bu dekorasyondan tipinde ağaçların ham haliyle olduğu gibi kullanılmasının asıl sebebi de budur. Tabi bu rustik dekorasyonun sadece ağaçlardan ya da ahşap materyalden oluştuğu anlamına gelmez. Bu dekorasyon tipinde olmazsa olmaz malzeme ahşap materyal olsa da doğal olan her türlü malzeme kullanılabilir. Bunda kişinin hayal gücü ve kullanmak istediği materyaller ve zevkleri büyük rol oynar.

İdeal bir Rustik Düzen Nasıl Olmalı?

Kişinin tamamen kişisel zevklerinin bir ürünü olan rustik dekorasyonda işlenmemiş doğal ürünler, otantik desenli kullanılabilir eşyalar, el yapımı ya da hasırdan yapılan materyaller, dekore edilecek yerin zeminine uygulanacak tuğlalar kullanılması uygun olacaktır.

Tamamen doğal ham ürünlerden oluşması gerekmediği gibi içerisinde modern öğeler de barındıran eşyalar ortama hareket katacak ve görünüm açısından da güzel bir ortam oluşturacaktır. Hayatınızın her anında kullanabileceğiniz bu öğeleri evinizin ya da yaşam alanınızın her köşesinde kullanabilirsiniz.

İşte Size Birkaç İpucu

Öncelikle yaşanılan yer dekorasyonu kişisel bir tercihtir ve kişi dekore etmek istediği mekanda bir odak nokta belirlemeli ve yerleştireceği eşyaları bu odak doğrultusunda yerleştirmelidir.
Retro ya da bohem tarzda biraya getirilen tüm bu eşyalar bir kontrast oluşturmalıdır.
Sadece kahverengi tonlar değil beyaz, gri ve gold tonlar da kullanılabilir.
Ham madde şeklinde olan tüm materyaller yer dekorasyonunda kullanılabilir.
Salon, oturma odası, banyo  ve mutfak için yani kısacası yaşam alanınızın her bölgesinde bu tasarımı kullanabilirsiniz.
Sanılanın aksine bu şehir ortamında bu kadar doğal eşyayı bulmak maliyet açısından bir külfet oluşturmaz.
Maddi olarak çok büyük paralar harcamadan da istenilen mekan rustik tarzda dizayn edilebilir.
Biraz da eski dönemlerin tabir yerindeyse yetmişli yılların bugüne yansıması olan bu yaşam tarzının dizayn edilmesi için eski dönemlerden elimizde kalan malzemelerin kullanılması da mantıklı olacaktır.
Doğru parçaların seçilerek bir araya getirilmesi insanlara da dingin bir hava ve huzurlu, natürel bir ortam yaratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu