Okul

Modellemenin Faydaları Nelerdir

Modelleme anlatımı zenginleştirir. Okullarda öğrencileri eğitimlerini daha geniş tutarak, eğitimi hafifletmek için modelleme yapılır. Öğrencilerin konuyu iyi kavraması ve anlaması sağlanır. Görsel olarak eğitimin yapılması sözlü eğitiminden çok daha önemlidir. Derste aktiflik ve katılım sağlamanın bir diğer yoludur. Bir çok derste modelleme yapılarak öğrenim arttırılır. Başlıca faydaları anlatım kolaylığı, karşı tarafa etkili ve anlaşılır anlatım, hızlı veri aktarımı, başarılı ders işleyişini sağlar.

Kimya, fizik, biyoloji derslerinde genellikle modelleme yapılır. İlköğretim, lise ve üniversite hayatında herkes modelleme ile karşılaşmıştır. Örneğin biyoloji dersinde insan vücudunun anatomisi incelenirken modelleme sisteminden yararlanılır. Öğrencilerin olayları daha kolay anlaması için gerekli olmaktadır. Modelleme sayesinde öğretim gelişir. Bilimsel derslerde yoğun olarak kullanılır.

Günlük hayatımızın bir çok alanında modelleme yaparak işlerimizi devam ettiririz. Örneğin bir ürün alacağımız zaman modellere bakarak inceler karar veririz. Örneğin dönme dolap anlatılırken araba tekerliği gösterilerek nasıl döndüğü gösterilir. Fuara gittiğimizde bindiğimiz araçlar çeşitli şekillerde bildirilir. Gökyüzündeki ayı tarif ederken eksilmiş karpuzla modelleme yapılarak anlatılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu