Genel Kültür

Salebin Faydaları Nelerdir

Salep lezzetli olduğu gibi kışın vazgeçilmez içeceklerinden. Üzerine tarçın serpilmesiyle tadı daha bir hoş oluyor. Salepgiller familyasına bağlı tel köklü otsu bitkidir. Kökünde iki yumru, gövde kısmı dik ve silindirimsi şekle sahiptir. Ormanlık alan ve nemli bölgelerde yetişmeye elverişlidir. Kırmızı ve mor çiçeklere sahiptir. Gıda sektörünün yanı sıra ilaç endüstrisinde de kullanılmaktadır. Ülkemizde salep Batı Akdeniz, Ege, Marmara ve Batı Karadeniz illerinde yetişmeye elverişlidir.

Salebin vücuda faydalarının keşfedilmesi ile eski dönemlerde uzun yolculuklara çıkan denizcilerin tükettikleri bilinmektedir. Salebin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi sayesinde dirilik ve canlılık kattığı öğrenilmiştir. Bedeni zinde tuttuğu gibi güç ve enerji ihtiyacı salep içilerek karşılanır olmuştur.

Salebin faydaları saymakla bitmiyor, soğuk kış günlerinde içimizi ısıttığı gibi oldukça faydalıdır. Bilimsel olarak faydaları kanıtlanan salep dünyanın dört bir yanında tüketilmektedir.

Bronşit, mide rahatsızlıklarını önler iyi gelir.

İştah açıcı etkisiyle birlikte zayıflık sorunu yaşayan kişiler tüketebilir, karbonhidrat yapısıyla birlikte enerji verir.

Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için düzenleyici etkiye sahiptir.

Zihni güçlendirir, sağlıklı kararlar alınmasında etkilidir.

Bağırsak kurtlarının birebir düşmanıdır. Kurtların düşmesinde etkilidir.

Vücut sıcaklığını arttırır.

Süt ile hazırlanan salep yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Düşük kaloriye sahip olması kilo problemi olan kişilerinde gönül rahatlığıyla içmelerine uygundur.

Kabızlık sorunu yaşayanların sütle hazırlanan salepte yumuşatıcı etkiye sahiptir.

Şişkinlik sorunları yaşayanlar için birebirdir. Bir fincan tarçınlı salep sayesinde sindirim sistemi ve bağırsaklar rahatlar. Gazın vücuttan atılmasında etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu