Okul

Empati İle İlgili Hikaye

Kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyarak, onun hayata bakış açısından bakmak, karşımızdakinin duygu ve düşüncesini doğru şekilde anlamak ve o kişiyi anladığımızı ifade etmemizdir. Empati kurarak örnek hikaye yazalım.

Ortaokuldayken sınıf arkadaşımla tartışmaya girdim, onun haksız olduğunu kendimin ise haklı olduğundan emin bir şekilde öğretmeni bekledik. Öğretmenimiz yanımıza geldi kendisine olayları anlattık. Öğretmenimiz ikimizi de tahtanın önüne çıkardı. Çocuk siyahtı ben ise beyaz tenliydim onu dışlamış kavga etmiştim. Masanın üzerine siyah nesne koydu, yanına da beyaz nesne koymuştu. Şimdi bu sensin diğeri de arkadaşın dedi. Bende bakarken kendini onun yerine koy dedi. Sen siyah olsaydın eğer nasıl tepki verirdik diye sordu. Bende şaşırdım kaldım, meğerse öğretmenim bana insanlığı öğretmek çabasında olduğuymuş. O gün bana ders verdi, insanları dış yönleriyle yargılamamız gerektiğidir.

Bir başka hikaye

Kış vaktinde uyanmış okula gitmek için hazırlığımı yapıyordum. Yeni aldığımız botumu giydim oldukça güzeldi. Okula gittiğimde yırtık pırtık lastik botlarla gelen arkadaşım vardı. Onu görünce alaycı tavırlarla bakar onu küçük görürdüm, bir gün sessizce köşede ağladığını gördüm. Birden bire içim ürperdi ne oldu gibisinden. Derse girdik üzgünlüğünü yüzünde görebiliyordum, yanına giderek arkadaşıma sordum ne olduğunu. Botlarının yırtık olduğunu ailesinin yeni bir tane alacak imkanı olmadığını söyledi. Birden bire düşündüm bende onun yerinde olabilirdim, arkadaşlarım beni dışlasa kim bilir ne kadarda üzülür içime kapanırdım. Empati kurarak onun durumunu anladım ona hissettirmeden arkadaşlık yaptım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu