Sözlük

Savaş Nedir

Savaş, ülkeler arasında veya gruplar arasında belirli amaç doğrultusunda yapılan silahlı mücadeledir. Savaşlarda geçmişte kılıç, kalkan, ok kullanırken günümüzde silahlar, roketler, bombalar, tanklar, füzeler kullanılmaktadır.

Ülkeler için savaş iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç savaş kendi iç işlerinde yaşanan sorunlardan dolayı meydana gelen çatışmalardır. Dış savaşı başka bir ülke veya grupla verdiği mücadeledir.

Savaşların amacı ülke sınırlarını korumak, vatandaşların güvenliğini sağlamak, huzur ve refah ortamı yaratmaktan geçer. Ülkeler sömürgecilik, siyasetine ters düşen, tehdit olarak gördükleri ülkelerle de savaş başlatabilirler. Geniş anlamda savaş milletleri ve yaşadığı halkı ilgilendirmektedir. Tarihte toprak, ganimet uğruna savaş yapılırdı.

Savaşlar ülke ekonomisine ve halka zarar verir. Ekonomi için büyük bir kayıp meydana geldiği gibi eli silah tutan erkeklerinde önemli bir kısmı savaşta hayatını kaybeder. Savaştan sonra geri kalanlar babasız, eşsiz, yetim kaldıklarından dolayı sosyal anlamda da büyük zararlara neden olur. Ruhsal anlamda insanların uzun yıllar boyunca unutmayacağı derin yaralar açmaktadır.

Savaştan kareler temsili resim

savas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu