Sözlük

Sevgi Nedir

Sevgi insanların bir kişiye ve kişilere karşı duyduğu duygusal bağ, bağlılık, yakınlık göstermektir.

Sevginin tanımı yapılacak olursak hoşlanmak ile başlayarak kişinin kendisinin bir parçası olarak görmesi olabilir. Fiziksel görünüş, sözler, hareketler ve daha bir çok şey sevgi nedeni olabilir. İnsanlar sevmek için kendilerine yakın görüp beğeni göstermesi gerekir. Kendi bakış açılarına göre iyi olarak nitelendirdikleri sevginin tanımını sağlayabilir.

Her insanın içinden gelen duygusal bağlar sayesinde ortaya çıkar. Heyecanlanma, dalgınlık ve sakarlık aslında sevginin belirtisi denebilir. İnsanlar üzerinde bıraktığı etki sonucunda sevgi düşünülebilir. Zarar vermekten sakınarak onu korumak, sahiplenmek ve onun olmasını istedikleri sevgi göstergesinin parçasıdır. İnsan oğlunu, eşini, hayvanlar, bitkileri, doğayı, rüzgarı veya yağmuru sevebilir. Sevgi geniş anlamda incelenmesi gerekir. Sevmesini gerektirecek bir şeyler olduğu sürece sevgisini dışarı yansıtabilir.

İnsanlar sosyal canlılar olmasından dolayı sevgiye ihtiyaç duyarlar. Sevmek ve sevilmek insanları yücelterek istedikleri yere ulaşmalarını sağlar. Kendilerini mutlu hissetmelerinde tamamen sevgi duygularına bağlı olarak gerçekleşir. Sevgi insanlara; mutluluk, huzur, rahatlık, refahlık, özgüven, değerli hissettirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu