Sözlük

Şimşek Nedir, Nasıl Oluşur Kısaca

Bulutlar arasında eksi ve artı yönlü iyonların birbiri ile temas etmesi durumunda elektriğin boşalıp kırık çizgi halinde elektrik akımına denir.

Parıltı, elektrik, yıldırıma benzetilir. Gökyüzündeki elektronların birbirlerine temas etmesi durumunda ortaya çıkan inanılmaz elektrik akımıdır. Elektron ve nötron yüklü bulutlar gökyüzünde hızlı bir şekilde çarpışması sonucu kendisini oluşur. Bulutların gökyüzündeki hızından dolayı hızlı çarpışmaları ortaya çıkarmaktadır.

Genellikle yağmurlu ve gökgürültülü havalarda görülmektedir.

Şimşek Nasıl Oluşur

Bulutlarda eksi yüklü iyonlar bulunur.
Artık yüklü iyonlar buluta doğru yaklaşır.
Buluttaki eksi yüklü iyonlar yeryüzüne yaklaşır.
Gözle görülmeyen eksi yükler yeryüzüne inerek belli bir yol açar.
Artı yüklü iyonlar saniyede 100.000km hızla buluta akar.

Hava kapalı olması durumunda şimşek aniden gelişmez. Yıldırım için yalıtılmış havanın yeryüzüne ulaşması gerekmektedir. Pozitif ve negatif yüklerin yeryüzüne ulaşarak kendisini göstermesi gerekmektedir. Atmosferde birkaç çarpma meydana gelirse buluta doğru pozitif yüklü iyonlar meydana gelmiş olur.

Şimşek 144.810km hızla yeryüzüne iner. Işık hızının neredeyse yarısı kadar hızla ulaşır. Hızından dolayı görüntülenmesi haylice zordur. Gök gürültüsünün şimşekten sonra duyulmasının sebebi de budur.

Kapalı hava ve hareketlikten dolayı insan hayatını tehlike eden unsurlardan olmaktadır. Şimşeklerin çarpması çoğunlukla açık alanlarda meydana gelir. Binalarda yıldırım çarpmalarının sebebi daha çok cep telefonu ile görüşme sırasında meydana gelmektedir.

şimşek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu