Okul

Tenis Oyun Kuralları

Tenis oyunu dünya genelinde saygınlık kazanmış hem aktif olarak hareket kabiliyeti sağlayan hem de eğlence katan spordur.

Tenis Kuralları Maddeler Halinde

Oyuncu topa vurduğunda diğer oyuncu topa vurana kadar top sahada iki kez zıplaması gerekir.

Oyuncu topa sert vurarak saha çizgisinin dışına çıkartırsa kaybeder.

Her servis atışı bir puan sayılmaktadır. Top servise atıldığı zaman yerin çaprazında alan servis karesine düşürmek zorunda olmaktadır.

Top kareye düşüp fileye takılırsa hatalı atış olur. İkinci servis atılır ancak tekrar edilirse hata yapan kişi bir puan kaybeder.

Hata yapan kişi top filenin bandına değip servis karesine düşerse geçersiz sayılır. Servis tekrarlanır. Servislere LET adı verilir. Servisi karşılayan oyuncu top bir kere dedikten sonra vurabilmesi gerekmektedir. Top iki kere kendi sahasında yere değerse puan kaybeder.

Birinci, üçüncü ve beşinci oyunlarda saha değişimi yapılır. Her setin sonunda oyun sayısı tek olursa sayı değişimine gidilir. Sette oyun sayısı çift ise bir sonraki oyunda saha değiştirilir.

Serviste topun saha çizgisine düşmesi, sahaya dahil olmasıdır.

Teniste sayılar 15-30-40 diye sayılır. Dört sayıyı alan oyuncu oyunu kazanmış olur. Diğer oyuncunun aldığı sayının ikiden fazla olmaması gerekmektedir. Sayılar 40-40 olursa eğer oyunculardan birinin öne geçene kadar oyun devam eder.

3 setlik oyunlarda 2 set kazanan, 5 setlik oyunlarda 3 set kazanan oyunu kazanır. Altı oyuna ulaşan ve en az 2 oyun farkı açanlar seti kazanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu