Genel Kültür

Siyah Gülün Anlamı

Güller renk farklılıklarına bağlı olarak binlerce yıldır çeşitli amaçlarda kullanmıştır. Güller doğası gereği bir çok renge sahip olabilir. Siyah güllerde bunlardan biridir ancak taşıdığı anlam bakımından diğerlerinden farklıdır. Siyah gülün ne anlama geldiği bildiğimizde ilgimiz daha da artacaktır.

Siyah gül yetiştiriciliği ülkemizde Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yapılmaktadır. Kendisine has toprak ve toprak dokusundan dolayı yetiştirilir.

Siyah gülün olumsuz anlamı
Dünya üzerinde güllerin renkleri birbirine benzer. Cenaze ve yas dönemlerinde siyah güllerden yapılmış çelenkler gönderilir. Üzüntüyü ifade ederek anlatımda bulunur. Cenaze törenlerinde insanlar üzüntülerini ifade etmek için siyah gülleri tercih ederler. Kader ve ölümün rengi olarak bilinmekte. Uzaklara yolculuğa giden sevdiklerimiz olunca üzüntümüzü göstermek için tek siyah gül veririz.

Siyah gül ilişkilerin bitmesine ve sonlanmasına işaret eder. Birbirinden ayrılan sevgililere, dostlukları biten kişilere, anlaşmaları son bulanlara verilir. Siyah gül aynı zamanda ölümü temsil eder.

Siyah gülün olumlu anlamı
Siyah ölümün rengini temsil etse dahi insanlar sevdiklerinin arkasından siyah gül bırakırlar. Ölüm aynı zamanda yeni bir başlangıç sayıldığından dolayı kullanılır. Bu dünyadan göçüp giden insanların sonraki yaşamında iyi şanslar dilemek için gönderilir. Umudun ve yeni bir başlangıcın anlamını taşır.

İrlandalılar “Küçük Siyah Gül” adlı şarkıyla bozulmuş düzene karşı ayaklanmanın sembol olarak görmüştür. Yaşadıkları zorluklara karşı cesaret ve direnişin anlamı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu