Sözlük

Sodyum Klorür Nedir? Kullanım Alanları

Sodyum klorür, periyodik cetvelde NaCl simgesi ile ifade edilir. Sodyum klorür aynı zamanda kullandığımız tuzdur. Deniz ve diğer kimyasal tuzları içinde barındırır. Sodyum klorür ve klor iyonlarının formülü NaCl ile ifade edilir. Deniz suyunda veya birçok organizmamızın dış kısmında bol miktarda bulunur. Sofra tuzu olarakta kullanılır. Gıda endüstrisinde gıda koruyucu, çeşni olarak kullanılır. Hammadde olarak kullanılan bileşiktir.

Tuz yapımında kullanılır. Yılda 250 megaton tuz üretiminde yapılmaktadır. Kimyasalları ve buzları çözmek içinde kullanılır. Klor-alkali endüstrisinde kullanılmaktadır.

Sodyum klorür, sodyum karbonat ve kalsiyum klorür üretiminde kullanılmaktadır. Elde edilen sodyum karbonat ve kalsiyum klorür ile cam, boya ve birçok kimyasal üretilir.

Petrol ve gaz aramasında, tuz sondajlarında sondaj sıvılarında kullanılan bileşendir. Sondaj sıvısının yoğunluğunu arttırmak içinde kullanılır. Matkap tuza çarptığında tuz tabakasındaki çözünmeyi azaltmak için sodyum klorür karıştırılır.

Alüminyum, bakır, çelik işlemesinde kullanılır. Kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde, odun hamurunda kullanılır.

Kauçuk üretiminde beyaz lastik üretiminde sodyum klorür kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu