Okul

Oksijen Döngüsü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Oksijen atmosferde yer alan gazların %21’ine sahiptir. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için oksijen döngüsüne ihtiyaçları vardır. Döngü tüketilen oksijenin tekrar yerine getirilmesi için gereklidir. Canlıların oksijen ihtiyacı ve yedikleri besinleri oksijen sayesinde enerjiye dönüştürür. Oksijen yerkabuğunun üstünde yaşadığımız katmanda bulunur. Mesela soluduğumuz hava aslında oksijendir, akciğerlerimize çekerek nefes alma verme işlemlerimizi yaparız.

Oksijen Döngüsü Nasıl Gerçekleşir

Oksijen döngüsü hakkında kısaca bilgi verdik, şimdi oksijen döngüsünün nasıl gerçekleştiğini öğreneceğiz.

Akciğerlerimize oksijeni çektiğimizde dışarıya karbondioksit olarak veririz. Doğadaki tüm canlılarda oksijeni soluyarak karbondioksit vermektedir. Milyarlarca canlı olduğunu düşünürsek oksijen döngüsüne ihtiyacımız olduğunu düşünürüz. Bir şekilde oksijen döngüsünü gerçekleşmesi gerekir.

Oksijen döngüsünün gerçekleşmesinde kilit rol fotosentez olayıdır. Bitkiler fotosentez ile karbondioksiti kullanarak oksijen üretirler. Bitkiler besin ihtiyacını karşılamak için karbondioksite ihtiyaçları vardır. Güneş ışınları ve yapraklarındaki yeşil klorofiller sayesinde oksijen üretimini gerçekleştirir. Bitkiler oksijen döngüsü için önemli yere sahiptir. Bitkilerin gerçekleştirdiği fotosentez sayesinde canlılar yaşamlarını sürdürebilir.

Bitkilerde diğer canlılar günü oksijen tüketir fakat gündüzleri oksijen üretirken geceleri oksijen tüketirler.

Fotoliz oksijen döngüsüne yardımcıdır. Su buharı güneş ışınlarından etkilenerek oksijen ve hidrojen atomlarını ayırarak oksijen sağlar.

Oksijen Döngüsü Şeması

oksijen dongusu sema

Oksijen Döngüsü Olmasaydı Ne Olurdu

Bir düşünelim oksijen döngüsü olmasaydı neler olabilirdi. Oksijen kelimesini günlük hayatta sık kullanmasak dahi her anımızda kullanmaktayız. Oksijen sayesinde yaşamamıza devam ediyoruz. Bütün canlılar solunum yaparken oksijen solur, geriye karbondioksit verir. Oksijenin hayati olduğunu öğrendik. Peki olmasaydı ne olurdu?

Oksijen döngüsü olmasaydı dünyamızdaki karbondioksit oranı artacaktı. Her geçen gün oksijen azaldığından nefes alıp vermekte zorlanacağız. Soluduğumuz havada yeteri kadar oksijen olmaması vücudumuzdaki kan hücrelerinin sağlıklı çalışmasını engelleyecektir. Yetersiz oksijenden dolayı vücudumuz fonksiyonlarını yerine getiremeyecekti. Zaman içerisinde tüm canlılar oksijen yetersizliğinden dolayı ölürlerdi.

oksijen dongusu olmasaydi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu