Sözlük

Sorumluluk Nedir

Sorumluluk kavramı her insanın doğması, büyümesi ve yaşamı boyunca kendi üzerilerine yüklenmiştir. Yaşamları gereğince hayatlarında sorumluluk sahibi olmaları gerekiyor. Birey olma yolunda kendilerinden sorumlu olup geleceklerini kurma ve korumakla devam etmektedir.

İnsanlar ilk olarak büyüme evresinde kendilerini ailelerine karşı sorumlu olduklarını hissederler. Onlara karşı vazifeleri olup okula gitmek, yardımcı olmak, market, çalışma, fırın, manav gibi küçük şeylerden kendileri sorumlu olarak görmüşlerdir.

Sorumluluk bir kişinin kendisine veya ailesine karşı görevlerini yerine getirmesi gereken yükümlülüklerdir.

Sorumluluk sahibi bireyler toplum içinde önem gösterilir. İşleri başarı ile sonuçlandırıp, kendisine verilen görevleri yerine getirmektedir. Örneğin toplumdaki öğrencinin sorumlulukları annesine, babasına, abisine, ablasına gibi herkese sorumlulukları olur. Öğrencinin en başlı sorumluluğu ders çalışarak eğitim öğretim hayatında başarıyı yakalamaktır. Bunun dışında çeşitli sorumluluk sahibi olabilir. Bireyin gelişmesinde sorumluluk onları olgunlaştırarak düşünce kabiliyetlerini de genişletmektedir. İşlerde başarı sağlanması adına kişilere sorumluluk verilerek onların denenmesi gerekli olur.

Kısaca sorumluluk hayatımızda üstlenebileceğimiz görevleri kabullenerek onları yerine getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu