Sözlük

Sosyal Devlet Nedir

Tarihte kurulan bir çok devletin yönetim anlayışı sosyal devletten yöne olmuştur. Yönetimde halkın refahı, huzur ve özgürlüğüne önem verilmiştir. Sosyal devlet, yönetimin vatandaşın huzuru ve refahını düşünerek kararlar almasıdır.

Halkın refahını ön planda tutarak o yönde kararlar alan sosyal devletler hızla gelişme göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde refah düzeyinin yüksek olması devletin halkına sahip çıkmasındandır. Bağımsızlığı ve yükselişi hızlı olmuştur. Vatandaşın en temel hakları olan eğitim, barınma, sağlık gibi hizmetleri sağlanması sosyal devletlerin önceliğinde olmaktadır.

Sosyal devlet, sunduğu imkanlar doğrultusunda vatandaşların kendilerini geliştirme yönünde hareket eder. Yaşam düzeyinin takibi ve yukarı çıkartılması için çalışmalar yürütür. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Devlet statüsünde olarak halkın yaşamını takibini yapmaktadır. Sosyal devletler daha modern haldedir. İnsanlara sunulan imkanlar ülkenin kalkınmasında önemli rol üstlenir. Beyin göçünün önüne geçtiği gibi üretken, alım gücünün yüksek olduğu ülke haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu