Sorular CevaplarSözlük

Soykırım Nedir

Soykırım, dünyanın hiç yabancı olmadığı bir sözcüktür. Bir halkın başka bir halk tarafından yok edilmesidir. Kasıtsız ve insanların içindeki içgüdü doğrultusunda o halkı ortadan kaldırmaya yönelik yaptıkları hareket soykırımı gösterir. Tarihte yaşanılan soykırımlar milletlerin yok olmasına sebep olmuştur. Kişilerden ve askerlerden daha çok sivilleri de içine alarak bir halka yönelik yapılan mücadeledir.

Soykırıma örnek olarak Kuzey Amerika’da 1637 yılında Connecticut eyaletindeki Mystic köyünde yangın çıkartılarak Pequot Kızılderililerin yok olmasına yönelik girişimde bulunulmuştu. Yangından kaçmak isteyen masum çocuk, bebek, kadın demeden katledilmiştir. Soykırım halka yönelik şiddetin ve ölümün sözcüğü olarak görüldü. 1890 yılında Güney Dakota’da Wounded Knee’de Kızılderililere yönelik yapılan katliamlarda birer soykırım olarak görüldü. Bir halkı ortadan kaldırmak için yapılan ölümler olmaktadır.

Yakın tarihte yaşanılan en büyük soykırım Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sının Yahudiler ve Romanları alçak ırk olarak görmesi sonucunda “ırk iyileştirmesi” olarak öldürdüler. Yaşanılan olaylar tarihe “soykırım” olarak geçildi. Halka yönelik insanlar öldürülerek topraklardan sürülüyordu. İnsanlar ayırt etmeksizin eşit görülerek kadın, çocuk, erkek, asker olmak üzere soylarına bağlı olarak öldürülmüştü.

Kızıl Kimerlerin 1970’lerde Kamboçya’da 1.7 milyon kişiyi öldürmesi de soykırımdır. Tarihte soykırıma ait komşu ülkemiz olan Irak Hükümeti tarafından köylülere karşı zehirli gaz kullanması binlerce insanın ölümüne sebep oldu. 1990 yıllarında Afrika’da Rwanda’da yarım milyon Tutsi, Hutular tarafından öldürülmüştür. Tarihte yaşanılan bir çok olayın göstergesidir.

Soykırım gerçekleri uluslararası araştırma merkezleri ve ülkelerin ellerinde bulunan belgeler doğrultusunda kanıtlanır. Ülkelerde yapılan oylamalar sonucunda soykırım yada olmadığını gösterirler. Tarihte Türklerin de Ermeniler tarafından katledildiği ve verilen emirle Ermenilerde aynı şekilde karşılık aldıkları belirtilmiştir. Dünya gündeminde Ermeni Soykırımı olarak geçse de kendileri tarafından Türklere soykırım yapıldığı kabul edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu